TILBAGEBLIK I BUSRUDEN
DSB havde i mange år busdrift som en vigtig del af sin kerneforretning. Den første strækning åbnede på Als 1. juli 1932. Samme år fulgte Aarhus-Silkeborg, København-Stege og Roskilde-Korsør. I begyndelsen af 50’erne havde DSB mere end 400 busser, i 80’erne cirka 600, men i 1995 blev DSB Busser et selvstændigt selskab. To af de første busser blev bygget på Triangel-fabrikken i Odense, og Danmarks Jernbanemuseum har bevaret den ene. I efterårsferien kan du selv stige på veteranbussen, når museet kører veteranture gennem Odense på udvalgte dage.
Læs mere på jernbanemuseet.dk
SPOR AF LIV
Et tidligere ubenyttet område ved Taulov Station har fået nyt liv. På 300 kvadratmeter snor en sti sig mellem blomstrende urter, græs og træer. Grene og ryddet beplantning er blevet til kvashegn, mens sand og grus giver levesteder til bier, insekter og smådyr. Stationsparken er skabt af DSB Ejendomme, og Foreningen Taulov Station er en del af DSB’s arbejde med at give biodiversiteten mere plads.

HAPPY HOUR I STRUER OG KBH
DSB fordobler antallet af direkte InterCityLyn-tog mellem Struer og København H fra 13. december. Det betyder, at flere kunder kan rejse mellem de to byer uden togskift undervejs – både på hverdage og i forbindelse med weekend- og fritidsrejser. Der vil køre et direkte tog hver anden time. I de øvrige timer vil der være forbindelse mellem Struer og København H med skift i Vejle.
