UdogSe_logo
  • Portræt
  • Samfund
  • Kultur
  • Livsstil
  • Destination
  • Rejser
  • Tag toget
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
  • SKRIV TIL DSB
  • KØB BILLETTER
  • REJSEPLANEN
REJSER

På jordomrejse i Hamborg

Et par togstop syd for den danske grænse kan man opleve Miniatur Wunderland, verdens største modeltog-anlæg. Ud & Se tog til Hamborg for at se verden i miniformat og køre jorden rundt på skinner.
Tekst:Eline Kedishe Østergaard FrankFoto:Miniatur Wunderland Hamburg

TILRÅBENE FRA DE fremmødte fans bliver overdøvet af dunkende musik. På en stor oplyst scene står den schweiziske DJ BoBo klar til at holde et brag af en koncert, mens blitzene fra de spændte fans’ kameraer blinker som stjerner fra den enorme folkemængde. Bag koncertområdet er et grønt græsareal, hvor koncertgængere er i fuld gang med at slå deres medbragte telte op.

Ved toiletområdet er køen overraskende kort. Måske skyldes det, at en lille gruppe er i færd med at vikle en dreng ind i toiletpapir lige foran de blå toiletbåse. I baggrunden kan man se de smukke bjerge, som kendetegner Schweiz, og hvis dette havde været en rigtig koncert, ville mængden have været overvældende, men koncertgængerne er ikke mennesker, men nogle af de i alt 292.000 figurer, som bebor Miniatur Wunderland. 

De lever farverige liv med blandt andet koncerter, bryllupper og demonstrationer – og tog, biler og færger kører og sejler hele tiden i de forskellige ’verdener’. I Knuffingen Airport, verdens største miniature-lufthavn, ankommer og letter flyene i minuttakt, og lys og lyd fra hverdagens summen af biler, mennesker og natur vækker toglandskabet til live. Og de besøgende har rig mulighed for selv at deltage på en sjov og interaktiv måde, da der er placeret knapper ved alle landskaberne, som med et enkelt tryk lyser landskabet op og får lyde til at brage ud af højttalerne.

ANLÆGGET LIGGER NED til kanalen i Hamborgs historiske havnedistrikt Speicherstadt, som er kendetegnet ved store, murstensrøde, renoverede pakhuse, der i dag huser cafeer, hoteller og museer – blandt andet Miniatur Wunderland, der siden indvielsen i 2001 bare har vokset sig større. Der er på nuværende tidspunkt 12 forskellige verdener – den nyeste er Monaco & Provence, som åbnede i april 2024. De resterende er Italien, Schweiz, Venedig, Østrig, Skandinavien, det centrale Tyskland, Knuffingen, USA, Rio de Janeiro, Hamborg og Patagonien. Og med en imponerende indretning på 1.694 m² er der stadigvæk plads til nye udvidelser. I øjeblikket er regnskoven i Amazonas og Atacama-ørkenen under opførelse og forventes at åbne i 2025/26.

Udstillingsrummet vrimler med mennesker, der begejstret tager billeder af de forskellige landskaber. Børn i alle aldre hiver utålmodigt i deres forældre for at vise dem den næste sjove ting, de har fået øje på. Blandt dem går Ulf Düring på 66 år, som længe står og beundrer hvert landskab. Han er pensionist og har inden sin pension arbejdet på et hospital i røntgenafdelingen.

WUNDERLAND I STORE TAL

1.231 tog
12.000 togvogne
1.403 signaler
52 fly
11.080 biler
5.278 bygninger og broer
521.500 LED-lys
157.000 træer

”Jeg har altid gerne villet besøge museet. Jeg bor i Berlin, men lige nu er jeg på besøg i Lüneborg, tæt på Hamborg. Så jeg besluttede mig for at bruge en dag her,” fortæller Ulf Düring. 

Rummene er fyldt med mange fascinerende indslag, og det kan derfor være en udfordring at vælge en favorit. Alligevel er der én ting, som Ulf Düring særligt har bidt mærke i: ”Der er så mange detaljer inkluderet i alle udstillingerne. Jeg synes især, at det har været spændende at se de forskellige tog køre frem og tilbage. Da jeg var lille, havde jeg selv et modeltog, som jeg legede meget med, selvfølgelig ikke i samme skala som det her. Jeg har også selv rejst meget med tog. Da jeg var lille, havde mine forældre ikke en bil, så vi tog altid toget – blandt andet til Danmark fra Berlin,” fortæller Ulf Düring. 

DET ER KÆRLIGHEDEN og passionen for modeltog, der er grundstenen og fundamentet i hele Miniatur Wunderland, som har 16,5 kilometer skinner placeret over hele udstillingen. Skinnesporene snor sig elegant gennem varierende landskaber, klatrer op ad majestætiske bjerge som Matterhorn i Schweiz, kører gennem store som små byer og krydser broer som for eksempel Storebæltsbroen. 

De forskellige verdener anvender også forskellige typer af skinner fra modeltogsfabrikanter som Märklin og Roco, og for at forbinde alle verdener med hinanden er der en hovedrute, hvor der er brugt Märklin K-skinner. 

De 1.230 tog, der kører på skinnerne, er heller ikke ens, men ligner de tog, der kører i de respektive lande. Er det ikke muligt at købe et tog, der passer til en bestemt verden, bygger et team på Miniatur Wunderland det selv.

Man kan opleve modeltog som for eksempel IC3 klasse 407, Deutsche Bahns intercitytog og det længste godstog i Miniatur Wunderland, der er næsten 15 meter langt. Derudover kan man beundre mere eventyrlige tog, som Hogwarts-ekspressen, der kører gennem byen Knuffingen. Alle modeltog er computerstyrede, togene forsynes med strøm via skinnerne, mens bilerne har et batteri indeni, og al bevægelse overvåges fra et kontrolrum.

MØRKET FALDER PÅ i Wunderland. Det er blevet nat, og mens de besøgende bliver indhyllet i mørke, tændes lysene i udstillingerne, og nattelivet starter for de små figurer. 

32-årige Peter Sherwin og 28-årige Talitha Stortz står sammen i udstillingens skær. De arbejder begge som civilingeniør. Peter er fra England, og Talitha fra Brasilien, men nu bor de begge i København. Det er takket være Talitha, at de nu er på besøg i Miniatur Wunderland. 

”Det var mig, der anbefalede, at vi skulle herhen på vores Hamborg-tur. Jeg har tidligere boet i byen og besøgt stedet, så jeg ville gerne se hans reaktioner på det hele,” fortæller Talitha, mens hun kigger på sin medrejsende. 

”For mig har det mest spændende været at se Antarktis. Jeg kunne godt lide skibene på havet, jeg synes, det var virkelig cool lavet,” tilføjer Peter Sherwin.

At parret og andre besøgende bemærker, hvordan landskaberne er lavet, er der ikke noget at sige til. Udstillingen har nemlig et værksted, hvor museets medarbejdere ihærdigt arbejder på at bygge nyt og vedligeholde det eksisterende – et team bygger landskaber og figurer, et andet står for teknikken, såsom lyd, lys og mekanik, og et tredje vedligeholder modeltogene og bygger de tog, som museet ikke kan købe. 

TAG SELV EN MINIATUR 

Du kan finde en togbillet til Hamborg på dsb.dk. Prisen på en standardbillet starter fra 220 kroner og afhænger af, hvorfra og hvornår du tager af sted. Der kører direkte tog fra København, Odense og Kolding flere gange dagligt. En voksenbillet til Miniatur Wunderland koster 20 euro, børn under 16 år koster 12,50 euro, mens børn under en meter kommer gratis ind. Der er mulighed for tilkøb – blandt andet en VR-oplevelse, hvor man kan udforske Miniatur Wunderland, som er man selv en af de små figurer.

For at gøre de små verdener så autentiske som muligt er alt bygget med fokus på det virkelighedsnære, men nogle størrelsesforhold er ændret på grund af pladsmangel. Et eksempel er Roma Termini, Roms hovedbanegård, som er bygget præcis som den originale undtagen skinnernes længde, der er blevet beskåret med 50 procent. 

Tilbage midt i hvirvelvinden af mennesker, som alle forsøger at få det perfekte billede af en forbipasserende brandbil med udrykning, står Peter Sherwin og Talitha Stortz. De har begge besøgt nogle af de steder, som er portrætteret i miniform, blandt andet Rio de Janeiro og Italien. 

”Det er meget sjovt at se stederne i miniature, når man har været der på ferie,” siger Talitha Stortz, der sammen med Peter Sherwin forsvinder videre rundt i den store udstilling, hvor hvert nyt landskab åbenbarer nye detaljer, jo længere man står og observerer. Ingen af verdenerne er statiske. Hvis der ikke kører et tog forbi, kører der en bil. I Schweiz er der koncert, i Rio de Janeiro er der karneval, i Monaco er der Formel 1-løb, og i Italien kan man se historiske bygninger som Det Sixtinske Kapel i Vatikanstaten. Verden er i det hele taget stor i miniformat.

Tags: dsb, kultur, rejser, tog

december 30, 2024/

POPULÆRT LÆSESTOF

PORTRÆT

Mumle modsat

Ud af hestemøg og jysk landbrugsjord skød hitmageren Mumle uventet op – og ind i masser af ­danskeres bevidsthed med sine sange om ­Z-generationens sikkerhed og usikkerhed.
/
PORTRÆT

Det legende menneske

De seneste år har Emma Sehested Høeg blottet nogle af sine mest skamfulde sider og redet på en bølge af succes. Men hvis man giver alt, hvad er der så tilbage?
/
KULTUR

Det sorte strikkefår

Den internationalt hypede strikdesigner Lærke Bakker har sprængt rammerne for, hvordan strik kan og bør se ud.
/
/wp-content/uploads/wunderland_landscape.jpg 900 1755 Benjamin Dane https://udogse.blob.core.windows.net/udogse-v2-staging-uploads/wp-content/uploads/UdogSe_logo.svg Benjamin Dane2024-12-30 03:01:142024-12-11 13:39:21På jordomrejse i Hamborg
RELATEREDE ARTIKLER
TAG TOGET

Velkoordineret

58-årige Helle Bech Johansen er koordinerende driftsleder i DSB.
/
TAG TOGET

December på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Pornochok

Jan Gintberg fortæller om sin mærkeligste rejse.
/
KULTUR

Med på vognen

Få majs bedste kulturnyheder.
/
REJSER

Gå, bare gå

Gitte Holtze elsker at flytte fødderne. Hun har gået i Pyrenæerne, i Nepal og over 4.000 kilometer fra Mexico til Canada.
/
REJSER

Tag med til Nepal

Ud & Se på den nepalesiske jernbane.
/
TAG TOGET

Juni på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
KULTUR

Pengenes paradis

Vi spurgte 'Exit'-instruktør Øystein Karlsen, hvad vi skal bruge fire rige svin til.
/
FOTOREPORTAGE

Flokdyr

Alle vil have en bid af himlen og den sorte sol.
/
TAG TOGET

September på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra S-togets Linje A.
/
TAG TOGET

Juni på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
DESTINATION

På sporet af...

Mød tre af dine sjællandske medpassagerer.
/
PORTRÆT

Stor i slaget

Viktor Axelsen sætter sin serv, som han vil.
/
TEKNISK SET

Den lange rejse

Der er brug for ekstra sæder, når danskerne krydser landet med ivrige julehjerter. Men hvor langt kan toget egentlig blive?
/
TAG TOGET

Helt elektrisk

Martin Nihøj er elektronik-fagtekniker i DSB.
/
TAG TOGET

Ned med graffiti

Når nogen overmaler en togvogn, rykker Turgay Bardakci ud.
/
KULTUR

Med på vognen

Fem ting, du kan opleve i marts.
/
TEATERTEMA

Engle og dæmoner

På godt og ondt er Nadia Kløvedal Reich livshistorie viklet ind i 70’ernes store sociale eksperiment. Nu bliver årtiets frihed og svigt vakt til live på en scene nær dig.
/
REJSER

Tag hinsidan til Malmø

Den svenske krone er lav, og solen står højt. Her er vores store guide til Malmø.
/
SET I BAKSPEJLET

Flyttemand Olsen

Allan Olsen om at være ung midt i 70’ernes kommunistforelskelse, om kunsten at spille for 20 mennesker og om at miste sin bror til narko.
/
SPROG

Grib knoglen!

Er dit sprog blevet overhalet af den teknologiske udvikling? Her er 23 forældede udtryk, der stadig er i brug.
/
TEKNISK SET

Dødsensvigtig

Alle tog i Danmark har installeret et sikkerhedssystem, der holder øje med, at lokomotivføreren er rask og til stede.
/
KULTUR

Med på vognen

Få de bedste kulturnyheder i juni.
/
TEKNISK SET

STOOOOOP!

IC4-toget har det længste togsæt i DSB’s fjern- og regionalflåde.
/
TAG TOGET

Maj på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
SCENEKUNST

Det var Sørens!

Alting kulminerede for den danske grandprix-vinder Søren Torpegaard Lund i første halvår af 2026.
/
KULTUR

Dollar-grin

Ny film går helt tæt på Stein Baggers dobbeltspil.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Mød dine medpassagerer på S-togets linje C.
/
TEKNISK SET

Orkanens øje

Krisestabens Operationscenter træder til, når det for alvor brænder på.
/
TAG TOGET

September på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
TEKNISK SET

Glad i bad

Tag med på 4 stop gennem vaskehallen, og kom klogere ud på den anden side.
/
TEKNISK SET

Rene linjer

Spildt kaffe, fyldte toiletter og tomme dieseltanke. Sådan bliver et tog klargjort i DSB.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra Øresundstoget.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Mød tre af dine medpassagerer fra Øresundstoget.
/
TAG TOGET

Oktober på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
TAG TOGET

Tog-tjek

Kim P. Gregersen har været med til at fikse tog for DSB i over 30 år.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Vincentz' vilde verden

Forfatter Helle Vincentz har været jorden rundt.
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du oktobers bedste kulturnyheder.
/
TAG TOGET

”Jeg kan mærke, at jeg er en del af det store tandhjul”

Bliv klogere på, hvad man laver som "S-togsbanefører A" i DSB.
/
TEKNISK SET

Den store tur

Et IC3-tog har også brug for service.
/
TEATERTEMA

Århundredets fest

Ny musical rykker os tilbage til den fængende dansemusik og 90'erne, det ubekymrede årti.
/
TEKNISK SET

En rejse der starter med S

Selv om S-toget har en del år på bagvognen, har det fra begyndelsen kigget ind i fremtiden. Det er nemlig elektrisk.
/
TAG TOGET

November på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
TAG TOGET

Goddag, hr. betjent

56-årige Reinhardt Decker er ansat i DSB som stationsbetjent.
/
KULTUR

Med på vognen

6 ting, du kan opleve denne sommer.
/
TAG TOGET

Marts på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
KULTUR

Med på vognen

7 ting, du kan opleve i december.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra toget mod Odense.
/
TEKNISK SET

Helt automatisk

Billetautomaten på perronen er meget mere end blot en printemaskine.
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du februars bedste kulturnyheder.
/
FRILUFTSTEMA

Vejen til drømmeland

Vi peger dig i retning af fem sjældne naturperler – med hver deres hyggelige bed and breakfast.
/
TAG TOGET

”De bliver nok nødt til at sparke mig ud”

Ernst Madsen er eftersyns-håndværker i DSB.
/
TAG TOGET

Beredt på lidt af hvert

Mød Henrik Sommer, beredskabschef i DSB.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Helt vildt

Som barn drømte Freddy Wulff om eventyr. Dem fik han rigeligt af.
/
TAG TOGET

November på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du marts måneds bedste kulturnyheder.
/
TEKNISK SET

Af banen!

Under alle tog sidder banerømmeren, der sammen med sneploven rydder sporet for både stort og småt.
/
TEKNISK SET

Station to station

Syng med på den gamle David Bowie-plade og stig af på en helt ny DSB-station på Roskilde Festival.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra S-togets linje F.
/
KULTUR

Med på vognen

Januars bedste kulturoplevelser.
/
TEKNISK SET

Gute reise!

Træd ombord i de gamle – renoverede – IC1-toge, der igen kører mellem København og Hamborg.
/
TAG TOGET

November på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
TEATERTEMA

Frit tæppefald

Som scenetekniker på Odense Teater fører Pernille Bejder scenografernes vilde ideer ud i livet.
/
REJSER

Indernettet

Claus Ankersen har rejst 5.000 kupé-kilometer i Indien, hvis blodårer er togskinner.
/
TAG TOGET

Drift-sikker

Per Schrøder er ansvarlig for sikkerhed, planlægning, togteknik, trafikafvikling i DSB.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Mød tre af dine medpassagerer på Kystbanen.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra Sydsjælland.
/
KULTUR

Med på vognen

Få septembers bedste kulturnyheder.
/
TAG TOGET

Fart i fire generationer

Rolf Hilligsøe Stubbe er arbejdsmiljøkonsulent i DSB – og kommer fra en rigtig DSB-familie.
/
TAG TOGET

Bussemanden

Søren Møller er beredskabskoordinator i DSB – og ansvarlig for togbusserne.
/
REJSER

Lea Porsagers Danmark

Kunstneren udpeger sine tre yndlingspletter på Danmarkskortet.
/
KULTUR

Tilbage til Avedøre

Karrieren har givet Nagieb Khaja adgang til Taleban og syrienskrigere. Med filmen ’Løvehjerte’ vender han tilbage til sit udgangspunkt.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra toget mod Holbæk.
/
PORTRÆT

Fauli stolthed

Efter årtier med rynkede bryn fra eliten er Søren Fauli blevet mangemillionær på butikskæden Normal.
/
TEKNISK SET

Skin-care

Dem, der fører toget og sørger for dig, forbliver tit anonyme. Hvem er de, og hvordan er de uddannet?
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du februars bedste kulturnyheder.
/
KULTUR

Stjerner på stribe

5 amerikanske romaner, der gør dig klogere på kompleksiteternes land.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Tre rejsefortællinger fra Nordsjælland.
/
KULTUR

Over alle grænser

Med udstillingen ’Ukendt land’ fortæller Nationalmuseet om fem danske ekspeditioner, der kostede dødsfald, ydmygelser og rygsmerter.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Et kig ud i verden

Kicki Kornerup lever spartansk i hverdagen for at kunne realisere sine rejsedrømme.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Langt pokker i Wold

Susse Wold har rejst Asien tyndt med en forestilling om H.C. Andersens eventyr.
/
TAG TOGET

December på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
KULTUR

Med på vognen

7 ting, du kan opleve i juni.
/
MIN MÆRKELIGSTE REJSE

Vild natur

Natasha Illum Berg er professionel jæger i Tanzania og har boet hele sit voksne liv i Afrika.
/
REJSER

Slow train coming

Familien kunne have klaret turen til London på to gange tre timer. I stedet fik de 33 timers rejsetid – for klimaets skyld.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Mød tre af dine medpassagerer i toget mod Odense.
/
REJSER

Rejsegods: Marie Reuther

Hvad har skuespiller Marie Reuther altid med i toget?
/
KULTUR

Måneskinsarbejde

Om dagen er Anders Nielsen den kedeligste fyr i sjakket. Om aftenen laver han standup om livet som håndværker.
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du septembers bedste kulturnyheder.
/
TAG TOGET

April på skinner

Her får du det seneste nye fra DSB.
/
PORTRÆT

"Jeg vil hellere grine hele vejen til døden end hele vejen til banken"

Bodil Jørgensen om at falde og rejse sig igen.
/
KULTUR

Med på vognen

Her får du aprils bedste kulturnyheder.
/
KULTUR

Med på vognen

Få septembers bedste kulturnyheder.
/
KULTUR

Tilbage til rødderne

Fodbold i de lavere rækker er de senere år blevet vældig populært. Folk have græsduft i næsen, gammeldags nærhed til spillet – og et godt grin.
/
TAG TOGET

Januar på skinner

Få det seneste nye fra DSB.
/
REJSER

En Hamburger med det hele

En schnell-guide til havnebyen, der kan meget mere end at være Berlins halvsjofle lillebror.
/
DESTINATION

På sporet af ...

Mød tre af dine medpassagerer i Østjylland.
/
REJSER

Rejsegods: Betty Bass

Hvad har musiker Betty Bass altid med på rejsen?
/
SE MERE

Redaktion

Redaktør
Jens Vilstrup
jens@piccolomedia.dk

Redaktionschef
Peter Nicolai Gudme Christensen
peter@piccolomedia.dk

Digital redaktør
Benjamin Dane
benjamin@piccolomedia.dk

Ideer:
artikelforslag@piccolomedia.dk

Læserbreve:
brev@piccolomedia.dk

Art direction
Stine Sophie Birch
sophie@piccolomedia.dk

Ansvarshavende
Niels-Otto Fisker,
kommunikationschef i DSB.

DSB-redaktør
Gregers Lohse

Annoncesalg/kontakt

Mediainformation:
Klik her for download af PDF

Producent:
Piccolo Media Group Aps

Adm. direktør/CEO
Jesper Sehested Lund
jsl@piccolomedia.dk

Annoncesalg:
Piccolo Media Group ApS

Annoncesalg:

Salgsdirektør
Christian Arndt
christian@piccolomedia.dk,
Telefon: 51333455

Key Account Manager
Christian Preetzmann
cp@piccolomedia.dk,
Telefon: 42680845

Links og info

Ud & Se er et af Danmarks største magasiner. Læst i hele landet siden 1980.

Læs Ud & Se tilbage til 2005 på dsb.dk/om-dsb/ud--se

Følg os på instagram @udogse

Tilmeld nyhedsbrev

Produceret for DSB af: Piccolo Media Group

© Copyright - UD&SE
  • Portræt
  • Samfund
  • Kultur
  • Livsstil
  • Destination
  • Rejser
  • Tag Toget
Scroll to top Scroll to top Scroll to top

Denne side bruger cookies. Ved at fortsætte dit besøg på siden, accepterer du vores brug af cookies.

OKLæs mere

Cookies og privatlivsindstillinger



Sådan bruger vi cookies

Vi kan anmode om, at cookies skal indstilles på din enhed. Vi bruger cookies for at vide, hvornår du besøger vores hjemmesider, hvordan du interagerer med os, for at forbedre din brugeroplevelse, og for at tilpasse din interaktion med vores hjemmeside.

Klik på de forskellige kategorioverskrifter for at lære mere. Du kan også ændre nogle af dine præferencer. Noter at blokering af visse typer cookies kan påvirke din oplevelse på vores websites og de services vi kan tilbyde.

Nødvendige hjemmeside-cookies

Disse cookies er strengt nødvendige for at tilbyde dig tjenester via vores hjemmeside, og for at bruge nogle af dens funktioner.

Fordi disse cookies er strengt nødvendige for at levere hjemmesiden, kan du ikke afvise dem uden at påvirke, hvordan vores hjemmeside fungerer. Du kan blokere eller slette dem ved at ændre dine browserindstillinger, og tvinge alle cookies til at blive blokeret på denne hjemmeside.

Google Analytics-cookies

Disse cookies indsamler oplysninger, der bruges enten i aggregeret form for at hjælpe os med at forstå, hvordan vores hjemmeside bliver brugt og hvor effektiv vores markedsføringskampagner er, eller for at hjælpe os med at tilpasse vores hjemmeside og applikation til dig med henblik på at forbedre din oplevelse.

Hvis du ikke ønsker, at vi sporer dine besøg på vores side kan du deaktivere sporing i din browser her:

Andre eksterne tjenester

Vi bruger også forskellige eksterne tjenester som Google Webfonts, Google Maps og eksterne videoudbydere. Da disse udbydere kan indsamle personlige oplysninger, som f.eks. din IP-adresse, giver vi dig mulighed for at blokere dem her. Vær opmærksom på, at dette i høj grad kan reducere funktionaliteten og udseendet af vores hjemmeside. Ændringerne vil træde i kraft, når du genindlæser siden.

Google WebFont-indstillinger:

Google Map-indstillinger:

Indlejrede videoer fra Vimeo og YouTube:

Privatlivspolitik

Du kan læse mere detaljeret om vores cookies og privatlivsindstillinger på siden for vores privatlivspolitik.

Privatlivspolitik

Accept settingsHide notification only